Цукровий діабет – тяжке хронічне прогресуюче захворювання, яке потребує медичної допомоги протягом усього життя хворого. Діабет характеризується розвитком серйозних ускладнень, що потребують дорогого лікування, є однією з основних причин передчасної смертності. При цьому діабет невпинно молодшає, кожен рік вражаючи все більше людей працездатного віку.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), кожні 10 секунд у світі помирає 1 хворий на цукровий діабет, тобто щорічно помирає понад 3 млн осіб – більше, ніж від СНІду і гепатиту разом узятих. При цьому, діабет часто не згадується як безпосередня причина смерті у тих випадках, коли до летального результату призводить одне з його пізніх ускладнень, таке як інфаркт міокарда, інсульт або ниркова недостатність. За цими сухими цифрами стоять долі конкретних людей і безліч особистих трагедій.

ВООЗ визнала цукровий діабет неінфекційною епідемією ХХІ століття, адже в економічно розвинутих країнах від цієї недуги страждає 4-6% людей і за її прогнозами до 2030 року кількість таких хворих у світі може збільшитись до 552 мільйонів.
Якщо б вони (а, можливо, і ви), знали, що у них є можливість вжити заходів, які могли б врятувати їх від лікарської залежності, зниження тривалості життя, ампутацій, гіпертонії, інсульту і серцевих нападів, напевно б це їх зачепило за живе. Біда в тому, що предіабет підкрадається до нас не так щоб дуже помітно.
Ви, звичайно, ні з того ні з сього не підете перевіряти рівень цукру в крові або рівень інсуліну. А треба було б, якщо відчуваєте, що ваша фігура починає набувати форму “яблука”. Така фігура – класичний показник резистентності до інсуліну. Крім того, грає роль вік, пристрасть до занадто жирної і солодкої їжі і відсутність фізичних вправ. Ось такий “американський” спосіб життя і є шляхом до метаболічного синдрому.
Дослідження, що проводилися за ініціативою Американської діабетичної асоціації, показали, що всього 30 хвилин в день помірної фізичної активності, а також втрата від 5 до 10% маси тіла на 58% скорочують ризик діабету. Ці зміни способу життя працюють краще, ніж ліки. І головне, така зміна способу життя корисніше за все людям у віці старше 60 років.
Будь-які зусилля, починаючи від швидкої ходьби, і закінчуючи танцями або відмовою від ліфта, підуть у залік вашого щоденного 30-хвилинного фізичного навантаження. І не варто чекати результатів аналізу крові, щоб прийняти рішення втекти від діабету вже сьогодні.
З чого ж варто почати?
Здоровий сніданок – Ваш гарний ранок!
Правильне харчування рекомендоване при багатьох захворюваннях, так само, як і без них. Однак, при цукровому діабеті правильне харчування є самостійним методом лікування і відіграє не меншу роль, ніж цукрознижувальні препарати чи інсулін.
Є цілий ряд факторів, які пов’язують з підвищеним ризиком розвитку діабету 2-го типу. Їх можна поділити на 2 основних групи:
І)Спадкові фактори ;
ІІ)Фактори способу життя.
Спадкові фактори– фактори, які закладені в нас генетично і на які ми не можемо вплинути. До них відносять:
-вік – в більшості випадків діабет 2-го типу вражає людей у віці старше 45 років;
-стать – жінки частіше хворіють на діабет, ніж чоловіки;
-діабет в найближчих родичів (батьки, брати або сестри з діабетом 2-го типу);
-діабет в сестри чи брата – близнюків.
Фактори способу життя – фактори, на які ми можемо вплинути.

До них відносяться:
-надлишкова вага та ожиріння – цукровий діабет найбільш поширений серед людей, які мають зайву вагу. Зайва вага значно погіршує перебіг діабету та зменшує ефективність лікування. В людини з надлишком кілограмів організм працює з перенапругою, і на початкових етапах захворювання інсуліну виробляється багато, але перевантажені жировими клітинами не реагують на нього і не можуть засвоїти надлишок глюкози, який є в крові. Зниження ваги дозволяє надовго зупинити захворювання або полегшити перебіг діабету, зменшити кількість медикаментів, покращити самопочуття, продовжити життя;
-низька фізична активність – сприяє збільшенню ваги та розвитку діабету;
вживання їжі з високим вмістом цукру та жирів – призводить до ожиріння та сприяє розвитку діабету.
Споживання здорового сніданку знижує ризик розвитку діабету 2 типу.
Фактори, які здатні знизити ризик розвитку діабету 2 типу:
- вживання води, несолодкої кави або чаю замість фруктового соку, содової та інших підсолоджених напоїв;
- вживання принаймні трьох порцій овочів щодня, в тому числі зелених листових овочів, таких як шпинат, салат або капуста, а також до трьох порцій свіжих фруктів щодня;
- використання для перекусу горіхів, свіжих фруктів або йогурту без цукру;
- обмеження алкоголю (не більше двох мінімальних порцій алкоголю в день);
- вибір пісного білого м’яса, птиці та морепродуктів замість обробленого або червоного м’яса;
- вибір хліба з цільного зерна замість білого хліба, коричневого рису – замість білого рису, зернових макаронів замість оброблених;
- споживання ненасичених жирів.
Пам’ятайте, що навіть один день неправильного харчування може збільшити ризик виникнення цукрового діабету 2-го типу.
Щоб самостійно контролювати рівень глюкози в крові необхідно мати апарат для вимірювання рівня цукру в крові – глюкометр. Рекомендовано визначати рівень глюкози вранці натще та через 2 години після їжі. Отримані дані важливо записати в щоденник самоконтролю і обговорити з лікарем. Проводити визначення необхідно кілька разів на тиждень. Також 1 раз на 3 місяці необхідно визначати рівень глікозильованого гемоглобіну, який відображає середній рівень цукру за останні 3 місяці.
Отже, воістину, діабет – це не вирок, а справді спосіб життя. І який у Вас буде цей «спосіб», таким буде й життя. Насолоджуйтеся ним та будьте здорові!
Ганна Семака, лікар-ендокринолог поліклінічно-консультативно-лікувального відділення для дорослих, КНП «ЛІЛ І рівня, м.Горішні Плавні»