ДИЗАЙНЕРСЬКІ НАРКОТИКИ ЯК ЯВИЩЕ

Дизайнерські наркотики – що це? А славнозвісні «солі» та «спайси»? Насправді, ці речовини не мають ніякого відношення до дизайну або мистецтва, так само як й «солі для ван» та «спайси» до ван та спецій.

Дизайнерські наркотики (от англ. to design — проектувати, розробляти) – це синтетичні психоактивні речовини, які розробляються з метою обходу діючого законодавства в сфері заборони обігу наркотичних препаратів. Також їх називають  «нові психоактивні речовини». Тобто, через тривалість процедури визначення та класифікації нових речовин, дизайнерські наркотики до певного моменту є легальними. Після заборони певної формули нелегальні хіміки синтезують нові молекули, що мають психотропні властивості й кількість дизайнерських наркотиків збільшується. Також можуть використовуватись молекули речовин, які були синтезовані фармакологами багато років тому, але не використовувались в медицині через побічні дії або виражений психотропний ефект.  Проте відсутність дизайнерського наркотика у списку заборонених речовин не робить його безпечнішим, частіше все якраз навпаки.

За даними Європейського моніторингового центру з наркотиків та наркотичної залежності (EMCDDA) тільки в 2020 році на наркоринку Європи виявлено 20 нових психоактивних речовин, всього їх із моменту початку відслідковування нараховується 830, причому на ринку щорічно регулярно вилучаються близько 400.

На цей час спеціалісти не мають методик та інструментів для масового виявлення цих наркотиків (швидкі тести для виявлення синтетичних канабіноїдів та катинонів з’явились на ринку України тільки в останні кілька років). Методики, які в даний час використовуються,  виявляються нечутливими до нових речовин, що призводить до неможливості їх встановлення, визначення стану перебування під їх дією особи  та внаслідок цього – поширення вживання їх споживачами наркотиків.

Найрозповсюдженіші види дизайнерських наркотиків:

– опіоїди – аналоги морфіну, героіну, опіуму. В Сполучених Штатах офіційно визнана епідемія передозувань, що викликана потраплянням на чорний ринок нелегального фентанілу, фуранілфентанілу  та карфентанілу, які в десятки разів потужніші за природні опіати та набагато дешевші;

– синтетичні канабіноїди («спайси») – аналоги тетрагідроканабінолу, основної психоактивної речовини конопель. Зазвичай основою для спайсів слугують будь які рослини, які обробляються синтетичним канабіноїдом у вигляді речовини, також може оброблятися папір. Вживаються переважно шляхом паління або вдихання диму. Серед представників цієї багаточисельної групи – JWH‑018, AB‑CHMINACA та інші;

– синтетичні катинони («солі для ван») – це речовини, що за дією подібні до амфетамінів, екстазі. Можуть вживатися різними шляхами, в тому числі й ін’єкційним. Популярні представники цієї групи альфа-ПВП, мефедрон, МДПВ  та інші;

– фенетиламіни – група речовин, що має схожу на амфетамін та метамфетамін  стимулююючу дію, але деякі молекули викликають сильний галюціногенний ефект.  Типові представники – 25I-NBOMe, 2C-B («сибир»), 2C-I;

– піперазіни – речовини, що продаються під виглядом екстазі, так як мають схожу стимулюючу дію. Відомі бензилпіперазин (А2, BZP), TFMPP;

– рослинні субстанції, серед яких найчастіше використовуються кратом (рослина, що містить алкалоїд мітрагін, який має опійноподібну дію), шавлія віщунів ( містить галюціноген сальвінорін А), кат (рослина, що містить алколоїди катинон та катин, які мають стимулюючу дію, використовується в країнах Азії та Африки шляхом жування листя).

В Україні з дизайнерських наркотиків найчастіше зустрічаються  синтетичні катинони та синтетичні канабіноїди.

Ознаки, за якими можна встановити, що людина вживає  синтетичні катинони («солі»):

– стрімка втрата ваги, відсутність апетиту.

– роздратованість, напруженість, панічні атаки.

– порушення сну: безсоння, людина спить всього декілька часів на добу, іноді безсоння буває на протязі декількох діб.

– надлишкова  активність та енергійність

– розширені зіниці.

На фоні вживання «солей» часто дуже швидко формується залежність, вживання набуває систематичного характеру, у зв’язку з постійним психомоторним збудженням й пригніченням апетиту людина значно втрачає у вазі. Наростають порушення пам’яті, мислення, спостерігаються підозрілість, постійний страх,  частіше ніж при вживанні «звичних» стимуляторів виникають психози з маяченням переслідування, галюцінаціями, такі люди можуть рухатися та поводити себе, як кіношні «зомбі». Описані випадки розвитку інфаркту міокарду, порушень мозкового кровообігу, гострої ниркової недостатності на фоні інтоксикації.

Ознаки вживання синтетичних канабіноїдів («спайсів»):

• змінені зіниці (занадто вузькі або занадто широкі);

• підвищена рухова активність;

• червоні білки очей;

• неконтрольовані перепади настрою;

• безпричинні емоції (страх, ейфорія, веселощі);

• нерозбірлива мова;

• галюцинації;

• підвищений артеріальний тиск, тахікардія;

• сухість в роті.

На фоні вживання виникає залежність, розлади настрою, часті психотичні розлади, які інколи мають затяжний характер. Описане провокування розвитку розладів шизофренічного спектру у схильних до них осіб. Інколи спостерігаються серцеві напади, інсульти, набряк мозку, порушення функції нирок.

Часто буває, що людина купує для власного вживання «перевірену», давно відому речовину, а отримує «нову психоактивну речовину», наприклад замість марихуани – «спайс», замість героїну – його суміш з фентанілом, замість амфетаміну – мефедрон, тому що «замінники» найчастіше є дешевшими, важче виявляються й визначаються лабораторіями, тому є вигіднішими й безпечнішими для розповсюдження з точки зору дилера. Людина, приймаючи дизайнерську речовину, не знаючи про це, часто отримує неочікувані небезпечні ефекти (галюцінації, психоз, передозування та інше). Саме тому в деяких країнах існують сервіси, де будь яка особа може протестувати в лабораторії речовину, яку збирається вживати.

Лікування залежності від нових психоактивних речовин, а саме «спайсів» та «солей» не відрізняється від лікування інших видів наркотичної залежності, але ускладнюється тим, що вживання цих речовин часто призводить до порушення мислення, емоцій та пам’яті, які заважають лікарям та психологам працювати з пацієнтами. Такі пацієнти через порушення мислення та імпульсивність частіше передчасно припиняють лікування та реабілітацію, та й  процес відновлення у них значно довший, ніж після вживання звичних психоактивних речовин, таких як, наприклад, героїн або амфетамін.

Антон Смагін, завідувач амбулаторним відділенням №3 комунального підприємства «Полтавський обласний центр терапії залежносте Полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

thirteen − 4 =