ДОТРИМУЙТЕСЯ ГОЛОСОВОГО РЕЖИМУ

16 квітня – Всесвітній день голосу

Людина використовує голос для розмови, співу, крику, сміху, плачу. При видиханні повітря із легень через рот та ніс голосові зв’язки вібрують і створюють у повітрі звукові хвилі. До голосового апарату людини входять ротова і носова порожнини з додатковими порожнинами, рот, гортань з голосовими зв’язкам, трахея, бронхи, легені, грудна клітка з дихальними м’язами і діафрагмою, м’язи черевної порожнини.

Багато хронічних захворювань органів і систем, що не входять до складу голосового апарату, можуть обумовлювати неповноцінність його функції навіть у разі відсутності будь-яких змін у гортані. Сюди відносяться захворювання легень, серцево-судинної, нервової і ендокринної систем. Так, хронічні захворювання органів грудної і черевної порожнин негативно позначаються на голосі через порушення здатності діафрагми нормально рухатися. При появі навіть невеликих ділянок запалення в легенях зменшується рухливість діафрагми. Внаслідок цього змінюється тембр голосу, з’являється його швидка стомлюваність, болі в гортані виникають навіть при незначному голосовому навантаженні.

У викладачів, учителів, дикторів, співаків, працівників колцентрів при виконанні професійних функцій голосовий апарат систематично перенапружується. Це може спричинити професійну непрацездатність.

У розвитку професійних захворювань голосового апарату також має значення специфіка умов праці – нервово-емоційне напруження, підвищена інтенсивність навколишнього фонового шуму, погана акустика приміщень, перепади температури навколишнього середовища, підвищена сухість і запиленість повітря тощо. Крім того даються взнаки куріння, алкоголь та запальні захворювання порожнини носа й гортані. Істотну роль відіграють алергізація організму, втома, психогенна травма.

Симптомами проблем голосового апарату є швидка стомлюваність голосу, звучання в неповному діапазоні (голос «сідає»), сухість, першіння в горлі, розлади голосу аж до повної охриплості (афонії). До професійних захворювань відносяться як органічні (анатомічної зміни), так і функціональні порушення голосу, тобто дистонії (розлад голосоутворення, що протікає у формі ослаблення діяльності голосових складок (незмикання) або в спазматичній формі). Функціональні порушення голосового апарату найбільш часто проявляються у вигляді фонастенії (неврозу голосового апарату).

Виділяють дві групи причин порушень голосу: органічні, що ведуть до анатомічної зміни будови периферичного відділу голосового апарату або його центрального відділу, та функціональні, через які страждає функція голосового апарату.

При лікуванні функціональних розладів голосу рекомендується дотримуватися голосового режиму та гігієни голосу, що   виключає паління тютюну, вживання алкоголю. Необхідна санація вогнищ хронічної інфекції в носоглотці.

Органічні захворювання голосового апарату потребують терапії, що проводиться в загальній отоларингології (інстиляції масел в гортань, прийом антигістамінних препаратів, інгаляції лікарськими засобами, фізіотерапевтичних процедур).

Основними профілактичними заходами попередження патологій голосу є загартування організму, оволодіння навичками раціонального діафрагмального дихання і м’якої голосоподачі. Особам голосомовних професій недопустиме куріння, алкоголь, зловживання гострою, гарячою чи сильно охолодженою їжею, які подразнюють слизові оболонки глотки й гортані. Слід остерігатися простудних захворювань. Для здорової фізіологічної роботи голосу необхідний спокійний психологічний клімат без нервово-психічних травм і зривів. Не випадково при нервових розладах першим страждає голосова функція. Такт і культура в спілкуванні ֪– це головна умова збереження здоров’я.

У разі перевантажень голосового апарату необхідно дати йому відпочити. Слід уникати тривалого співу без перерви (не більше 45–60 хв. для професіоналів). При надмірному навантаженні слабшають гортанні м’язи, голос втрачає свіжість, звучність, стає важким, не піддається контролю, виділяється багато слизу, трапляються крововиливи. Найкращі ліки — мовчання i відпочинок. Для педагогів, лекторів, екскурсоводів та представників інших голосових професій фізіологічні норми дозволяють використовувати голос без шкоди для його якості не більше чотирьох академічних годин на день з перервою між ними в 15 хвилин.

Згідно з наказом МОЗ України «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» від 21.05.2007 р. № 246  представники голосових професій із приводу перенапруги голосового апарату періодичність огляду оториноларингологом складає 1 раз на 2 роки.

Віктор Бігай, лікар-отоларинголог ПКЛВ для дорослих КНП «Лікарня інтенсивного лікування І рівня  м.Горішні Плавні»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

one × 1 =