ДОГЛЯД ЗА НОВОНАРОДЖЕНИМ

Народження дитини – це велика радість для жінки та сім’ї. Але одночасно це й велика відповідальність за життя та здоров’я своєї крихітки. Як правило, мама з малюком виписується із стаціонару на другу-третю добу. Не всі мами ще почуваються впевнено у своїх знаннях та навичках.

Отже, на що потрібно звернути увагу вдома? По-перше, це годування дитини. Звичайно ж найкращим продуктом є мамине молоко. Годувати дитину треба з обох грудей. Досита, за вимогою дитини. Як правило, з перервою 3-4 години. Для підтримки лактації у мами важливе і нічне годування. Додаткового пиття дитина не потребує. Якщо так склалось, що ви вигодовуєте свою дитину сумішшю, впадати у відчай не варто. Але для більшого емоційного зв’язку годуйте дитину з пляшечки біля грудей, беручи на руки.

У кімнаті, де перебуває новонароджена дитина, повинно бути достатньо тепло: 20-24 градусів. Не бажано користуватися обігрівачами, що пересушують повітря. Не забувайте провітрювати. Підтримуйте чистоту приміщення.

Одяг для дитини повинен бути з натуральних тканин, зі швами назовні. Зверніть увагу на те, що одяг не повинен обмежувати рухи дитини.

Догляд за пуповинним залишком та ранкою часто викликає безліч запитань. Якщо у вашої дитини не відпав пуповинний залишок, його треба вести сухим відкритим способом. Що це означає? Ні в якому разі не прикривати підгузком. При необхідності наявність кірочок, чи забруднення випорожненнями слід обмити теплою кип’яченою водою, та промокнути насухо стерильною серветкою.

Вранці рекомендується умивати дитину кип’яченою водуою. Для догляду за носиком можна використовувати зволожуючі краплі; при необхідності, кірочки дістати за допомогою ватного джгутика. Ні в якому разі не використовувати вушні палички. Ними  можна легко травмувати слизову оболонку.

Купати дитину рекомендується кожного дня. Комфортна температура води для купання – 36 градусів. Бажано використовувати мило 2-3 рази на тиждень, оскільки при частішому використанні воно може викликати сухість шкіри. Не рекомендується для здорової шкіри використовувати відвари трав.

Підмивати дитину потрібно під теплою проточною водою при кожній зміні підгузку.

Вушні ходи  дитині немає потреби чистити кожного дня, але не забувайте просушити ватним джгутиком після купання, щоб забрати залишки води.

Нігті потрібно підрізати по мірі їх відростання. Краще це робити після купання, використовуючи ножиці із заокругленими кінцями.  Якщо дитина пручається, можна це зробити уві сні.

А коли ж на прогулянку? В літній період виходити на прогулянку можна вже наступного дня після виписки. Розпочинати прогулянки варто з 15-20 хвилин. З кожним днем збільшуючи час.

Обов’язково проводьте повітряні та сонячні ванни під розсіяним сонячним промінням.

До віку 3-х місяців спеціальні масажі та вправи дитині не потрібні. А от ніжні погладжування по голівці, спинці, животику допоможуть заспокоїтись та розслабитись вашому малюку. Викладайте дитину частіше на животик. Це буде стимулювати процес травлення та утримування голівки.

Із початком активних бойових дій на території України значна частина цих порад не може бути виконана, бо чимало дітей народжуються і перші дні й тижні свого життя проводять зовсім не в тих умовах, про які мріяли їхні батьки. За таких обставин важливо зберегти грудне вигодовування, по можливості, дотримуватися режиму, тримати зоровий і тілесний контакт із малюком та постійно говорити слова любові.

Ольга Моклякова, лікар-неонатолог неонатального стаціонару перинатального центру КП «Полтавськаобласна клінічна лікарня ім.М.В.Скліфосовського Полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

five × four =