«ДІЄМО ДЛЯ ЗДОРОВ’Я» – НАЙБІЛЬША ІНВЕСТИЦІЯ УРЯДУ ШВЕЙЦАРІЇ В УКРАЇНСЬКУ СИСТЕМУ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я

Полтавська область є однією з п’яти пілотних регіонів, де впроваджується україно-швейцарський проєкт «Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні» (коротка назва –   «Діємо для здоров’я»).

Із цієї нагоди відбувся пресбрифінг за участю директора Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктора Лисака, першого заступника голови обласної ради Олександра Лемешка, керівника проєкту Джуми Худоназарова. Представила учасників модератор заходу, керівник Полтавського обласного центру громадського здоров’я Ніна Дурдикулиєва.

Мета ініціативи проєкту «Діємо для здоров’я» – запобігти передчасній смертності, підвищити тривалість життя людей завдяки профілактиці, лікуванню та контролю неінфекційних захворювань.

Передчасним смертям сотень тисяч українців можна запобігти, скоротивши чотири основних фактори ризику: вживання тютюну, вживання алкоголю, нездорове харчування та брак фізичної активності. Завдяки цьому можна значно полегшити перебіг або й повністю уникнути багатьох хвороб.

Джума Худоназаров презентував журналістам суть проєкту, його компоненти. Це найбільша і найтриваліша інвестиція Уряду Швейцарії в українську систему громадського здоров’я через Швейцарську Агенцію розвитку та співробітництва (SDC). «Унікальність цього проєкту полягає в тім, що сфокусований він на профілактиці, а не на лікуванні, – наголосив керівник проєкту. – Висока смертність від ускладнень COVID-19 нагадала світові про те, наскільки важливо профілактувати неінфекційні захворювання: серцево-судинні, онкологічні, цукровий діабет, хронічні захворювання легеневої системи. В Україні ми будемо співпрацювати зі спільнотами, навчальними закладами, Міністерством охорони здоров’я, Центром громадського здоров’я, неурядовими організаціями».

Проєктом передбачена профілактична робота у чотирьох громадах Полтавської області, 20 школах, розробка спецменю та навчання шкільних кухарів, тренінги щодо профілактики неінфекційних захворювань із залученням сімейних лікарів. Нові ключові моменти для допомоги громадам визначатимуться щорічно протягом наступних 10 років.

Віктор Лисак проаналізував ситуацію з неінфекційними захворюваннями: в області показники нічим не відрізняються від загальнодержавних, проте дуже різняться від європейських. «Перше місце посідають хвороби системи кровообігу (69,5%), друге – новоутворення (12,7%), на третьому – зовнішні причини смерті (4,3%). Пандемія коронавірусу внесла свої корективи, але й підтвердила основну тенденцію: в області смертність при COVID-19 найчастіше пов’язана із серецево-судинними, онкологічними причинами та цукровим діабетом». За словами очільника Департаменту охорони здоров’я, настав час «перекинути піраміду» з лікування на профілактику. Це й тарілка здорового харчування, і фізична активність, і зусилля на перевиховання світогляду – переконати матерів, що здобна булка для дітей – не найкорисніша їжа.

Олександр Лемешко назвав цю ініціативу дружньою, просвітницькою, культурологічною. «В умовах пандемії неінфекційні захворювання погіршують стан, ускладнюють перебіг та лікування. Полтавщина до участі в проєкті готова інфраструктурно, маємо фахівців для втілення ініціатив Офісу Президента України. В області реалізується багато програм. Готується до здачі найбільший в Україні басейн, будуються спортивні майданчики у громадах. Спасибі швейцарським партнерам за чергову підтримку України і Полтавщини зокрема», – зазначив посадовець.

Учасники брифінгу відповіли на запитання журналістів. Віктор Лисак наголосив, що в області робиться все для того, аби Полтавщина не потрапила до «червоної» карантинної зони.

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

eighteen + seventeen =