ДІАГНОСТИКА ТА ПРОФІЛАКТИКА ВІРУСНИХ ГЕПАТИТІВ

Гепатити – це група гострих і хронічних запальних захворювань печінки різної етіології. Захворюваність гепатитом (особливо вірусним) з кожним роком неухильно росте.

Шляхи інфікування:

1. Контактно-побутовий (гепатит А, Е);

2. Парентеральний (через кров)(гепатит С, В, D, G);

3. Статевий (гепатит С, В, D, G).

Профілактика вірусних гепатитів повинна проводитися комплексно, тобто спрямована на виявлення джерел інфекції, шляхів і чинників його передачі і, передусім, вразливого до інфекції населення. Не варто залишати без уваги групи підвищеного ризику зараження серед певних категорій населення.

Для гепатитів А і Е, що передаються ентерально, до групи ризику входять дитячі дошкільні колективи і працівники комунальних служб (ремонт водоочисних споруд).

Для гепатитів В, С і D, що передаються парентерально, до групи ризику входять діти, які народилися від матерів, хворих на хронічну форму вірусного гепатиту; наркомани; жінки легкої поведінки; гомосексуалісти, ув’язнені; особи, що страждають хронічними гематологічними захворюваннями, яким показані повторні переливання крові і її препаратів; персонал медичних установ, що мають контакт з кров’ю і іншими біологічними матеріалами хворих.

Для усіх типів вірусного гепатиту існують певні правила, дотримання яких допоможе уникнути інфікування і розвитку захворювань.

Треба обов’язково дотримуватися правил гігієни – мити руки після кожного відвідування туалету, після приходу з вулиці і перед їдою; підтримувати чистоту в приміщеннях.

Не вживати некип’ячену воду з незнайомих джерел, овочі і фрукти обов’язково ретельно мити в чистій проточній воді.

Уникати контактів із кров’ю людини (індивідуальними мають бути манікюрні ножиці, бритвені прилади, зубні щітки і так далі), при проведенні медичних маніпуляцій обов’язковим є використання одноразових шприців.

Крім того, найбільш ефективним засобом захисту від зараження на вірусний гепатит В є вакцинація, яка внесена до календаря профілактичних щеплень.

Для вірусного гепатиту А за епідемічними показаннями для профілактики може застосовуватися нормальний донорський імуноглобулін людини. Найбільш ефективним є використання препарату з відомим вмістом специфічних антитіл до вірусу ВГА . Пасивна імунізація може забезпечити несприйнятливість до збудника на період до 4 місяців. Вакцинопрофілактика найчастіше проводиться особам, які виїжджають у неблагополучні щодо ВГА регіони. Вакцина вводиться внутрішньом’язово. Поствакцинальний імунітет зберігається до 10 років.

Показання до аналізу на гепатит

Показаннями до аналізу на вірусний гепатит можуть стати наступні симптоми і ситуації:

  • непереносимість жирної їжі, пожовтіння шкіри і білків очей, болі і розпирання в правому підребер’ї, сеча бурого кольору, знебарвлення калу. Ці симптоми можуть з’являтися по одному або комбінуватися;
  • укол незнайомим предметом. Якщо ви отримали навіть невелику травму за допомогою знайденого або невпізнаного предмета, потрібно здати аналізи на вірусний гепатит. Небезпека може підстерігати в усіх напрямках;
  • якщо ви плануєте завагітніти, то необхідно здати кров для діагностики. Завдання майбутньої мами  – подбати про здоров’я малюка ще до його народження;
  • при зміні статевого партнера або при виявленні вірусу у родича просто необхідно терміново здати аналізи;
  • підозрілими симптомами вважаються патологічне стомлення і регулярне загострення хронічних захворювань. Розвиток гепатиту може активувати хронічні хвороби;
  • проходити дослідження необхідно регулярно, щоб у разі небезпеки можна було почати лікування негайно;
  • аналізи на гепатит рекомендується здавати після відвідування стоматолога чи косметолога, салонів пірсингу і тату.

Підготовка до аналізу на гепатит

Протягом доби перед аналізом (цілий день і ніч) необхідно утриматися від вживання алкоголю і жирної їжі. Необхідно уникати фізичних навантажень і стресів. Питний режим повинен бути звичайним. До здачі аналізу рекомендується не їсти не менше 4 годин, можна пити воду без газу. Перед аналізом також рекомендується утриматися від куріння, прийому ліків.

Гепатит В передається тільки через кров або статевим шляхом. Стає причиною значного ураження печінки, цирозу або раку. Період лікування невідомий. Для виявлення вірусу також визначають імуноглобуліни (антитіла) різних класів і ДНК вірусу.

Гепатит С – більш поширений, частіше призводить до цирозу печінки. На початкових стадіях він абсолютно безсимптомний. Для пошуку вірусу також досліджують кров на антитіла різних класів і визначають РНК вірусу, його кількість і генотип.

Гепатити D, G, Е зустрічаються досить рідко, діагностика проводиться на підставі визначення антитіл і ДНК або РНК вірусу в крові. Дослідження на наявність цих типів проводяться тільки за рекомендацією лікаря.

Тетяна Слаба, лікар-терапевт КНП «Машівська лікарня» Машівської селищної ради Полтавської області

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

four × 3 =