#ДеньХворого: чим небезпечний аспірин?

11 лютого відзначається Всесвітній день хворого (World Day of the Sick) – міжнародна ініціатива, покликана привернути увагу до проблем, з якими стикаються люди з негараздами у здоров’ї. Але ризики існують навіть у безконтрольній профілактиці. Кому допомагає аспірин, а кому може зашкодити – розповів Олександр Єфименко, лікар відділення інтервенційної радіології Полтавського обласного клінічного кардіологічного диспансеру.

Ініціативу на підтримку усіх, хто страждає від різних хвороб, започаткував Папа Римський Іоанн Павло ІІ, коли у нього діагностували хворобу Паркінсона. Його наступник Бенедикт XVІ обрав 11 лютого для того, щоб повідомити про свою відставку через проблеми зі здоров’ям.

Для Полтавщини найбільш гострою проблемою залишається поширеність серцево-судинних захворювань. І, виявляється, окрім простих, дієвих способів профілактики, громадяни схильні до безконтрольної медикаментозної профілактики, яка теж може спричинити шкоду здоров’ю. Одна з таких небезпек – спроби “розрідити кров” вживанням ацетилсаліцилової кислоти (аспірину).

Фото: The Telegraph. Щоденний прийом аспірину спричиняє більше шкоди, ніж користі

– Реклама по телебаченню, всілякі інтернет-ресурси заохочують людей купувати і приймати аспірин для профілактики серцево-судинних хвороб. Але здоровим людям і тим, у кого немає показань, приймати його нераціонально. Це науково підтверджено, – пояснює Олександр Вікторович. – Минулого року були оприлюднені результати масштабного дослідження ASPREE. У ньому взяли участь 19114 пацієнтів старше 70 років, у яких не було серцево-судинних хвороб, деменції і вони були фізично активними. Одні приймали щодня плацебо, інші – 100 мг аспірину. Висновок: аспірин неефективний при первинній профілактиці серцево-судинних хвороб, натомість підвищує ризики кровотеч.

Лікар наголошує: приймати потрібно тільки за показаннями – у випадках діагностованої стенокардії, ішемічної хвороби серця, ішемічного інсульту, високого ризику тромботичних захворювань тощо.

Якщо приймати безконтрольно і без показань, то збільшується ризик виникнення шлункових кровотеч і навіть геморагічного інсульту!

– У своїй практиці ми нерідко виявляємо виразкові зміни у шлунково-кишковому тракті пацієнтів, які приймали аспірин. Раніше дійсно вважалось, що він знижує ризики виникнення серцево-судинних хвороб. Зараз підтверджено протилежне. Хоча препарат знижує ризик виникнення тромбозів у вже хворих, – наголошує Олександр Єфименко.

Яка різниця між звичайним аспірином і кардіоаспірином?

Як уже зазначалося, тривалий прийом звичайного аспірину може спричини пошкодження слизової шлунку і навіть спричинити кровотечі.

Кардіоаспірин має кишковорозчинну оболонку, щоб препарат не шкодив шлунку людини, а розчинявся і всмоктувався в кишечнику.

Проте чи доцільно приймати цей препарат, чи переважає позитивний ефект над ризиками – має вирішувати тільки лікар.

Ольга Ружицька для прес-центру ДОЗ ОДА

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

11 − 1 =