COVID-ВАКЦИНАЦІЯ: ПОЛТАВЩИНА СЕРЕД ЛІДЕРІВ

Голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов на апаратній нараді 29 квітня розповів, що на цю дату було вакциновано проти коронавірусної хвороби майже 30 тисяч мешканців області. Показник щеплень (152 на 10 тисяч населення) перевищує середній по Україні (117 на 10 тисяч). Голова ОДА подякував медичним працівникам за такі темпи, а також за гарну комунікаційну кампанію.

У області триває масова вакцинація людей віком 65+ та інших пріоритетних груп населення – згідно з Дорожною картою вакцинації, розробленою за рекомендаціями МОЗ України. Розпочали роботу 79 спеціальних пунктів щеплення у всіх районах області на базах ПМСД та лабораторій. До безкоштовної вакцинації долучилися 3 приватних медичних заклади, що уклали договори з НСЗУ. Так, 27 квітня в області було вакциновано рекордну кількість людей – 5640.  Дуже свідомо до цієї роботи підійшла наша соціальна сфера: щеплені практично всі мешканці та працівники інтернатних та інших закладів цієї сфери (крім тих, хто має протипокази).

Із приводу вакцинації наше інтерв’ю з лікарем-імунологом дитячим, координатором, логістом із вакцинації проти КОВІД-19 у Полтавському регіоні Ольгою Бастаноговою.

Ольга Бастаногова
 • Ольго Вазгенівно, коли в Україні може сформуватися колективний імунітет?
 • Він формується тоді, коли вакциновано більше ніж 70% людей. Для щеплень на 3-4-5 етапах буде закуплено 10 мільйонів доз вакцини пфайзер. Це специфічна у використанні вакцина, щоб підготувати відповідну кількість медиків до роботи з нею, також потрібен час. Згідно з розпорядженням Президента України плануємо вакцинувати 6 мільйонів людей за місяць. Але це – вже на натупних етапах.
 • На які побічні ефекти скаржаться люди після щеплення і чи варто їх боятися?
 • Несприятливі події після вакцинації однакові для всіх цих вакцин. Я вакцинувалася 9 березня ковішилдом. У мене близько доби була температура 38-39, ломота в тілі та біль у місці введення ін’єкції. Симптоми знімалися жарознижуючими препаратами. Нічого іншого у мене не було. Але можуть також спостерігатися нудота, іноді – блювання, головний біль. Це все прописано в інструкціях.
 • Чи потрібно вакцинуватися тим, хто перехворів?
 • Потрібно. Чіткої  кількості захисних антитіл, скільки саме їх потрібно, аби вдруге не захворіти, у літературі немає. Знаємо тільки, що після вакцинації  цих антитіл у десятки разів більше, ніж після перенесеної хвороби.

Іще треба звернути увагу на такий момент. У людей, які тяжко перенесли коронавірусну хворобу, приймали гормональні препарати, що мають імуносупресивну дію на організм, антитіла практично не виробляються. Тобто після тяжкої хвороби захисних антитіл може не бути взагалі. І цим людям вакцинуватися проти ковіду треба однозначно.

 •  Тобто тому, хто перехворів і, можливо, вже має антитіла, вакцинація не зашкодить?

–  Ні, не зашкодить. Лише підсилиться імунна відповідь організму. Кількість антитіл зросте.

 • Я довго тримається імунітет?
 • Після захворювання антитіла зберігаються від 3 до 6 місяців. Щодо вакцинації дослідження тривають уже рік – у щеплених людей імунна відповідь на вакцину ще зберігається. Буде більше досліджень, будуть інші дані. Наука на місці не стоїть.
 • Чи можна людям, які отримали перше щеплення, наприклад, ковішилдом, вколоти другу дозу іншою вакциною?
 • Вакцина АстраЗенека – або індійського або корейського виробництва. Але незалежно від виробника формула – та ж сама. Всі, хто провакцинувався ковішилдом можуть не хвилюватися, друга доза через 12 тижнів буде.

Якщо вакцинувалися коронаваком фірми Сіновак, то через 28 днів потрібно щепитися також коронаваком. Якщо це пфайзер, то через 28 днів також – пфайзером.

 • Навіщо потрібна Дорожна карта, чому не можна вакцинувати всіх одразу?
 • По-перше, кількість вакцин дозована. По-друге, так робить увесь світ, щоб першочергово вакцинувати тих, хто перебуває у більшій зоні ризику.
 • Скільки часу потрібно після щеплення, щоб виробити достатній рівень захисту?
 • Є багато випадків, коли людина хворіє незабаром після вакцинації. Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко захворів після щеплення. Люди обурювалися цим фактом, але з імунологічної точки зору, доки не виробляться антитіла після щеплення, людина залишається вразливою ще 21 день. І вже науково обгрунтовано, що навіть у разі хвороби вакцинована людина перенесе коронавірусну хворобу значно легше, госпіталізації не буде.

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

four × two =