«Чи могла я уявити, що сільський фельдшер буде відправляти кардіограму пацієнта в Полтаву з мобільного?»

Про результати співпраці з міжнародними проектами – на прикладі сільського ФАПу та амбулаторії

62-річна Ольга Кікіна живе у Бутовій Долині Великобагачанського району неподалік місцевого ФАПу. Про зміни в медичному обслуговуванні односельців розповідає так:

Після ремонту наш медпункт став такий гарний, що аж душі радісно. Нові вікна, двері, ганок. Є пандус. Підлога більше не рипить, стеля рівна, стіни приємного пастельного кольору. Багато нового обладнання для обстежень, аналізів. Як відчуваю лишній жирок, завжди можу зайти зважитися. Ваги електронні – для дітей і дорослих. У цьому році вже у нашому ФАПі здавала аналіз крові на цукор, сусідка моя робила біохімію. А влітку на городі перестаралася в спекотну погоду так, що аж тиск піднявся. То кардіограму наша Ольга Миколаївна зробила в селі і через свій мобільний відправила  лікарям у райцентр. Потім по телефону дізнавалася про результат. Укол зробила й додому таблетку дала. Вона у нас безвідмовна – хоч удень, хоч уночі. Недавно, люди в селі казали, чоловіка врятувала. Сама для нього й «скору» організувала.  

…Наприкінці серпня в Бутову Долину приїхав у гості до тестя мешканець Полтави. Пізнього вечора чоловікові стало зле і родич підвіз його до завідуючої місцевого ФАПу Ольги Захаренко. Жінка запідозрила інфаркт, зробила все, що слід, і негайно направила пацієнта до районної лікарні. Та 43-річний чоловік направлення проігнорував. Натомість… пішов до брата через дорогу по таблетку «від голови». Дізнавшись про це, Ольга Миколаївна викликала екстрену допомогу. Про той випадок говоримо з завідуючою фельдшерського пункту.

– Мені дуже сподобалося, як спрацювала «швидка», – розповідає Ольга Захаренко, – наша багачанська бригада приїхала швидко. Зробили кардіограму й відправили до дистанційно-діагностичного центру у Полтаву. Незабаром отримали відповідь – негайно везти пацієнта до обласного центру. Вирушили цією ж бригадою. Але ж наші дороги – яма на ямі! Випадок був настільки серйозний, що «санавіація», так у народі досі називають обласну екстрену допомогу, виїхала назустріч. У Красногорівці передали хворого полтавським фахівцям. Далі все відбулося настільки швидко, що родичі потім казали: «Як в американському кіно». В обласній лікарні їх уже чекали, зустріли на порозі й майже одразу молодого чоловіка прооперували. Діяли дуже злагоджено, значно краще, ніж було ще донедавна. Змін у нашій галузі останнім часом дуже багато. Чи могла я уявити, що сільський фельдшер буде відправляти кардіограму пацієнта в Полтаву зі свого мобільного?

Ольга Захаренко працює у фельдшерському пункті з 2003 року. Має вищу кваліфікаційну категорію.

­ – У 2016-му ми нарешті дочекалися гарного ремонту ФАПу. Доти його не було, напевно, кілька десятиліть, – продовжує Ольга Миколаївна. – За останні три роки помінялося практично все обладнання. Маю сумку-укладку з ліками та обладнанням для роботи на викликах. Нещодавно отримала ще одну, величезну. Там є навіть хірургічні інструменти. Дуже зручний портативний електрокардіограф – малесенький, з лямками. Можна носити і в руці, і на плечі. Постійно користуюся глюкометром, адже люди часто скаржаться на відсутність апетиту, набір чи втрату ваги, спрагу. Обстеження пропоную всім. Аналізи ще зовсім недавно можна було здати лише у Великій Багачці. Тепер – у нас у сільському ФАПі. Заздалегідь замовляємо автомобіль для доставки біоматеріалу. Є центрифуга. Зібрану кров «відцентрифужую» і в сумці-холодильнику відправляю в Центр ПСМД у лабораторію. Результати отримуємо із Багачки дуже швидко.

Більше не ходжу пішки – видали велосипед, – жінка усміхається й відкриває шафку з ліками. Тут є все найнеобхідніше: спазмолітики, препарати для зняття нападу бронхільної астми чи гіпертонії. Показує зручний медичний столик для ін’єкцій, кварцеву лампу, ростомір, електронні ваги для дітей та дорослих. – Першу допомогу я зможу надати завжди, – додає впевнено.

У Великобагачанському районі Центр первинної медико-санітарної допомоги обслуговує три об’єднаних територіальних громади і сім сільських рад. Це 24 ФАПи та дев’ять амбулаторій на території району. Отримана за сприяння Світового банку апаратура використовується в цих закладах дуже активно, усі обстеження для пацієнтів безкоштовні. У Центральній районній лікарні працює сервер, куди сімейні лікарі та фельдшери з мобільного телефона можуть посилати електрокардіограми на розшифрування.

Завідуюча Великобагачанською амбулаторією загальної практики сімейної медицини Тетяна Чудайкіна – сімейний лікар із вищою кваліфікаційною категорією. Уклала більше 1900 угод із пацієнтами. Розповідає, з чого починалися зміни.

– У 2014 році, коли ця міжнародна співпраця тільки починалася, сімейні лікарі отримали щоденники самоконтролю пацієнтів з артеріальною гіпертензією, багато матеріалів щодо ведення здорового способу життя. Люди почали вимірювати й записувати свій тиск, рахувати калораж продуктів, контролювати самопочуття при навантаженнях. Ось днями міняла препарат одній із пацієнток з гіпертонією, і вона прийшла на прийом із отим щоденником самоконтролю. Хтось користується ним постійно, хтось – періодично, коли стан погіршується – детально заповнює кілька днів поспіль, щоб показати: я приймав те і те, а тиск був ось таким.

А потім, – продовжує лікар, – у нас з’явилися прилади добового моніторингу артеріального тиску (ДМАТи). Раніше таке обстеження проводилося тільки на вторинному рівні, з величезними чергами, в кабінеті ЕКГ. Тепер воно дуже популярне, прилади не «простоюють» жодного дня. У минулому році сімейні лікарі отримали вакутаймери. Це одноразове пристосування для забору венозної крові на аналіз – на холестерин, функції печінки, нирок. Спектр цих аналізів розширюється. Я обов’язково пропоную обстеження, якщо звертається пацієнт років 40-60 із надмірною вагою, підвищеним артеріальним тиском. Після лікування аналізи можна повторити для контролю. Вони безкоштовні, тож не відмовляється ніхто. Цьогоріч в амбулаторії з’явилися цифрові аналізатори. На них обстеження крові й сечі проводиться щодня. Якщо пацієнт прийшов на прийом зранку, годині о 10-й аналіз уже готовий і цього ж дня я бачу результат.

Звісно, навантаження зросло, – додає насамкінець Тетяна Миколаївна. – Вводимо в комп’ютер (тепер він теж є у кожного сімейного лікаря) електронні амбулаторні карти – кожне відвідування пацієнта, призначене лікування, результати флюорографії, направлення на консультації чи госпіталізацію.  Адже електронна система охорони здоров’я уже на часі. Ми до неї готові.

Довідково:

Участь у проекті «Запровадження інноваційної моделі системи надання послуг хворим на гіпертонію у Полтавській області» дозволив за кошти Світового Банку за три роки закупити сучасного обладнання у медичні заклади області на 24 мільйони доларів США. Угоди укладено на суму, еквівалентну майже 34,5 мільйона доларів. Причому, ціни на міжнародних торгах значно нижчі, ніж на вітчизняному ринку. Наприклад, апарат ультразвукового обстеження коштує у півтора, а то й у два рази дешевше. Тільки для центральних районних та міських лікарень уже придбано 36 портативних та 42 стаціонарних апарати УЗД. А ще 41 комплект ДМАТів, 46 холтерів (приладів добової реєстрації електрокардіограм), 37 апаратів штучної вентиляції легень, 47 дефибрилятор-моніторів, 71 біохімічний аналізатор та реагенти. Закуплено мікроскопи, холодильники, коагулометри, офтальмоскопи, ваги, ростоміри та багато іншого. Дуже дороге обладнання введене в дію в обласній клінічній лікарні та обласному клінічному кардіоваскулярному центрі. У переліку – магнітно-резонансний та два комп’ютерних томографи, навігаційно-абляційна система, радіочастотний генератор, три рентгенівські комплекси з цифровою обробкою зображення, прилад для екстракорпоральної ударнохвильової терапії міокарда, лазерна офтальмологічна система. Незабаром у приймальному відділенні обласної клінічної лікарні запрацюють томографи, і тоді на кожному обстеженні пацієнти зможуть економити по 500-900 гривень.

Для селян найвідчутнішими стали зміни на первинному рівні. У 36 Центрів ПСМД закуплено 402 комплекти ДМАТів, 315 дефібриляторів, по 1890 штук термоконтейнерів та сумок-контейнерів, 350 електрокардіографів із функцією дистанційної передачі ЕКГ, 646 лабораторних центрифуг а також тонометри, фонендоскопи тощо. Важко сказати, скільки грошей вдалося зекономити. Крім того проект дозволив стандартувати лікувальний процес. Всі амбулаторії та ФАПи отримали однакове обладнання, а пацієнти – кращу доступність до медичних технологій. 

ПРЕС-ЦЕНТР ДОЗ ПОЛТАВСЬКОЇ ОДА

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

20 − 9 =