ЧОМУ «ПОСПІШАЙКИ» НАРОДЖУЮТЬСЯ ПЕРЕДЧАСНО?

17 листопада в усьому Світі відзначають “День передчасно народженої дитини”. Він встановлений Європейським фондом допомоги новонародженим та партнерами у 2008 році.

Цей день спочатку мав назву «День поінформованості про недоношеність», але у 2011 році змінив назву на «Всесвітній день недоношених дітей». В 2018 році EFCNI в плакаті до десятої річниці відзначення в листівці українською мовою називає його – “Всесвітній день передчасно народженого малюка” або “День поспішайчиків”.

Проблема недоношених дітей є медико-соціальною. За статистикою, передчасні пологи є причиною майже половини всіх випадків смерті новонароджених дітей в світі. Щорічно на планеті близько 15 мільйонів дітей народжуються недоношеними, в середньому це кожна 10-та дитина з народжуваних. Більше як один мільйон з цих дітей помирають невдовзі після народження. Тому медики та громадськість об’єднують свої зусилля заради збереження життя і здоров’я таких дітей.

В Україні впродовж останніх років частота передчасних пологів коливалася в межах 3-5%. Прогноз життя недоношених дітей безпосередньо залежить від терміну гестації і маси тіла при народжені. Значна частина перинатальної і малюкової смертності припадає саме на недоношених дітей. Щороку у світі народжується близько 20 млн. дітей під час передчасних пологів. Із 4 мільйонів неонатальних смертей впродовж року у світі більше, ніж п’яту частину становлять недоношені (ВООЗ). Найуразливішою є категорія глибоко недоношених новонароджених з масою тіла від 500 до 1500 г, які внаслідок морфофункціональної незрілості та труднощів адаптації до позаутробного життя потребують особливої опіки, спрямованої на збереження їх здоров’я та якості життя.

Звичайно, що факторів ризику передчасного народження дитини є немало і передбачити їх всі – основне завдання для майбутніх батьків. До них відносять: соціально-побутові та геолокаційні умови проживання, стрес, хвороби, шкідливі звички, інфекції, неконтрольоване ведення вагітності, анатомо-фізіологічні особливості організму майбутньої матері та ін.

Соціально-побутові умови відіграють чи не найперше місце у вагітності жінки. Як відомо, чим гірші умови проживання – тим частіше люди хворіють. А хвороби головний ворог ще ненародженої дитини! Адже якщо хворіє матір, то хворіє і дитя.

Місцевість у якій проживають батьки теж має велике значення. Адже дуже важливо, щоб організм вагітної отримував мінімум стресів від навколишнього середовища. Шумний район, запилена, задимлена місцевість, негативний радіаційний фон та багато чого іншого завдають плоду сильного стресу. Всі ці фактори варто нівелювати по-максимуму! Звичайно ж опираючись від можливості.

Стрес, а саме нервове та психічне перенапруження вагітної, дуже шкодять плоду. Саме тому важливо піклуватися про майбутню маму та мінімалізувати можливі нервово-психічні перенапруження останньої. Стрес доволі розтягнуте поняття. Адже він виникає не тільки від перенапруження, а і від хвороби чи перевтоми, переїдання чи, навпаки, недоїдання жінки, перемерзання і т.д. Саме тому вагітні повинні дотримуватися режиму дня, дозувати фізичні навантаження, нікуди не поспішати і думати лише про хороше!

Одним із провідних факторів ризику передчасного народження дитини є інфекційні та хронічні хвороби матері. Кожна інфекція – отрута для майбутнього немовляти. Особливо захворювання із тяжким перебігом, котрі вимагають застосування медичних препаратів. Будь-які препарати, не залежно від групи, несуть певну шкоду для плоду. Отже головне для вагітної пам’ятати, що себе треба берегти. Намагатися не користуватися громадським транспортом в період спалахів респіраторних захворювань, частіше гуляти на свіжому повітрі, але уникати натовпів людей, дотримуватися загальних правил особистої гігієни для профілактики інфекційних хвороб.

Також важливо чи стоїть вагітна на обліку у лікаря. Адже під медичним контролем можна простіше уникнути вище зазначених факторів ризику передчасного народження дитини. Обов’язково треба проходити медичні огляди та лабораторні скрінінги, для виявлення та своєчасного усунення певних можливих негараздів. Дотримуватися порад лікаря щодо режиму дня, харчування чи необхідності госпіталізації для більш ретельного контролю. На жаль дуже багато майбутніх мам нехтують порадами лікарів, чим і наражають себе та свою ненароджену дитину на можливу небезпеку.

Взагалі факторів ризику передчасного народження дитини дуже багато. І саме тому варто пам’ятати основне: вагітна повинна себе оберігати від всіх можливих негараздів, не нервуватися, не хворіти, а головне – налаштовувати себе на позитив від першої зустрічі зі своїм дорогоцінним немовлям.

Святослав Фисун, лікар-педіатр дитячого психіатричного відділення  КП “Обласний заклад із надання психіатричної допомоги ПОР”

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

three + three =