ЧЕРЕПНО-МОЗКОВА ТРАВМА. СТРУС ГОЛОВНОГО МОЗКУ

20 березня – Всесвітній день обізнаності про травми голови

Черепно-мозкова травма (ЧМТ) є однією з найбільш актуальних проблем сучасної медицини. Травматичні пошкодження черепа та головного мозку складають 30–40% усіх травм і займають перше місце за показниками летальності та інвалідизації серед осіб працездатного віку. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я щорічно у світі отримують ЧМТ понад 10 млн осіб, 250–300 тис із них завершуються летально. В Україні частота ЧМТ щорічно становить у різних регіонах від 2,3 до 6 випадків на 1000 населення (в середньому 4–4,2).

Струс головного мозку – це легка травма голови, яка найчастіше виникає внаслідок удару, падіння або у будь-якій ситуації, коли голові надається певний прискорений рух з подальшим різким гальмуванням (ДТП, коли спрацьовує ремінь безпеки чи під час занять контактними видами спорту).

Струс – найбільш поширений вид травматичного ушкодження головного мозку. Серед усіх черепно-мозкових травм він становить до 75%. Під час такої травми відбуваються різкі рухи головного мозку всередині черепа, що призводить до порушення нейрометаболічної дисфункції головного мозку.  Спектр симптомів і ознак доволі широкий, зокрема втрата свідомості або її відсутність. Усе це призводить до короткочасних порушень роботи головного мозку, але без змін у його структурі. Тому, як правило, пацієнт із такою травмою відносно швидко одужує.

Струс мозку характеризується короткочасним (до кількох хвилин) порушенням чи втратою свідомості (тривалість не перевищує 30 хвилин). Період втрати пам’яті (посттравматична амнезія – ПТА) охоплює період після травми, протягом якого у пацієнта пам’ять про поточні події не зберігається. Період ПТА не перевищує 24 години. Мінімальне травматичне ушкодження мозку не викликає втрату свідомості, а посттравматична амнезія після травми не перевищує 10 хвилин.

 До інших ранніх симптомів струсу головного мозку відносятьголовний біль, запаморочення, нудоту й блювоту, недостатню обізнаність про оточення.

Симптоми можуть проявлятися одразу після травми голови або розвиватися поступово протягом кількох хвилин і до години. У наступні години та дні пацієнти також можуть скаржитися на зміну настрою та когнітивні порушення, чутливість до світла, шуму та порушення сну.
При струсі головного мозку за допомогою нейровізуалізації не виявляють переломів кісток черепа, субарахноїдальних крововиливів та забійних ділянок головного мозку.

Для постановки діагнозу оцінюють обставини травми, орієнтацію пацієнта у часі, місці та власній особистості (при поступленні та у динаміці), усі прояви ПТА та її тривалість при повторенні детальних запитань.

Під час клінічного обстеження виключають будь-які вогнищеві неврологічні симптоми та прояви, звертають увагу на усі видимі травми, зокрема у зоні голови чи обличчя, та пальпують череп із метою виключення ознак перелому. Екстрена КТ голови показана при підозрі на перелом кісток черепа, внутрішньочерепний крововилив чи забій головного мозку.

Показання до проведення КТ після гострого травматичного ушкодження мозку (достатньо навіть одного із наведених): втрата свідомості; амнезія; оцінка за шкалою ком Глазго (ШКГ) нижче ніж 15 балів; патологічна неврологічна вогнищева симптоматика; підозра на перелом основи черепа; схильність до кровотечі (прийом антикоагулянтів, гемофілія чи інше захворювання, яке впливає на згортання крові); судомний напад; тривалий або прогресуючий головний біль; тривала або прогресуюча нудота.

При струсі головного мозку зазвичай не потрібне лікування. Симптоми з мінімальним чи легким травматичним ушкодженням головного мозку зазвичай регресують, і пацієнти повертаються до роботи. До симптоматичної медикаментозної терапії входять: парацетамол та/або нестероїдні протизапальні засоби (НПЗП) для лікування головного болю. Протягом перших днів варто утриматись від снодійних та інших седативних засобів.

Протягом 24–48 годин після травми необхідний спокій або хоча б відсутність навантажень. Надалі фізичне та розумове навантаження збільшують поступово. Після струсу головного мозку лікар може рекомендувати, щоб хтось залишився із вами протягом 12–24 годин для спостереження за будь-якими новими симптомами.

Пам’ятка людям, які перенесли струс головного мозку

Потрібен регулярний фізичний відпочинок, обов’язковий міцний сон. Уникайте важких фізичних вправ або надто великої фізичної активності, якщо це погіршує ваше самопочуття.

Відпочивайте розумово, уникайте занять, які потребують зосередженості або великої уваги, якщо вони погіршують ваше самопочуття – ви повернетеся до них, коли вам стане краще.

Не вживайте алкоголь допоки у вас все ще є симптоми струсу. Прийміть знеболювальні ліки при головному болю.

Ельвіра Бовсунівська, лікар-невропатолог поліклініки КП «2-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради».

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

sixteen + nineteen =