БІЛЬ У СЕРЦІ. ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ

17 травня – Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією

Біль у ділянці серця може виникати через масу причин, не пов’язаних із серцем. Тому одразу бажано з’ясувати, чи кардіологічними проблемами спричинений біль.

Неврози, остеохондрози, невралгії, плеврити і багато інших захворювань можуть викликати больові відчуття, які наводять вас на думку, що болить серце. На жаль, зробити це самостійно в домашніх умовах без допомоги лікарів і діагностичних процедур досить складно.

Проте в деяких випадках розпізнати причину болю можна за її характером. Так, наприклад, якщо біль реагує на рух, особливо на повороти тулуба або махи руками, сильні вдих або видих, то, швидше за все, «винуватицею» виступає невралгія або остеохондроз. А якщо біль посилюється після прийому їжі, то, ймовірно, провокують її захворювання стравоходу або інших органів травної системи.

Болі в серці бувають двох типів: ангіозного типу і кардіалгії.

Ангіозні болі виникають приступоподібно (при нападах стенокардії) зазвичай під час активної рухової діяльності або стресів. Печуть, тиснуть, стискають, часто іррадіюють в руку.

Кардіалгії з’являються при запаленні тканин серця, вони частіше колючі, ниючі та реагують на кашель.

Розібратися, як саме у вас болить, і що робити, коли болить серце у вашому випадку, допоможе лікар. На основі огляду, опису ваших симптомів і даних діагностики, він зможе точно діагностувати вашу патологію. Тому єдиним правильним виходом при болях в області серця буде відвідування свого сімейного лікаря чи тервпевта! Ваш терапевт чи сімейний лікар за необхідності зробить кардіограму, виміряє тиск та рівень цукру у крові. Також лікар може призначити додаткові аналізи, зокрема, розгорнутий аналіз крові, аналіз крові на холестерин тощо. Все це входить у гарантований пакет послуг первинної ланки, і тому є безоплатним для пацієнта.

Якщо виникла підозра на наявність серцево-судинної патології, тервпевт чи сімейний лікар може направити пацієнта на консультацію до кардіолога або самостійно, згідно з протоколом, у рамках доказової медицини, направити хворого на специфічні дообстеження, зокрема ЕКГ, велоергометрію (ЕКГ під навантаженням), холтерівське добове моніторування, тощо.

Якщо сильно болить серце, необхідно звернутися в невідкладну медичну службу. Навіть якщо ви не знаєте, чи дійсно її дає ваш «мотор» або інші захворювання, не варто ризикувати й чекати, що все якось минеться.

Коли сильно болить серце, це може бути симптомом інфаркту. У такому випадку чим швидше буде надана допомога, тим меншої шкоди зазнає організм. Тим більше шансів якнайшвидше відновити функціональні можливості серця до норми.

Перша допомога при болях у серці

Перша допомога при болях в серці досить проста. Людину, що зазнає болю, потрібно зручно посадити або покласти з піднятою головою. Відкрити вікно або балкон. Поправити одяг так, щоб максимально полегшити дихання і забезпечити вільний доступ повітря.

Перша допомога при болю в серці зазвичай включає також використання нітрогліцерину. Зазвичай дається таблетка під язик для розсмоктування. Через 10-15 хвилин можна дати ще одну. Але потрібно контролювати тиск. Нітрогліцерин знижує артеріальний тиск, тому при низьких його показниках цей препарат приймати не можна.

У якості першої допомоги при болях в серці може служити таблетка аспірину. Вона розріджує кров, запобігає утворенню тромбів.

Перераховані вище правила першої допомоги гранично прості, але можуть допомогти усунути больовий напад і позитивно вплинути на стан людини.

Враховуючи, наскільки за останній час «помолодшали» інфаркт міокарда, ішемічна та гіпертонічна хвороби, а також те, що все частіше вони протікають безсимптомно, нехтувати візитом до лікаря не варто. Краще пересвідчитись, що ваш біль не має нічого спільного з кардіологією, ніж довести себе до реанімації. Тому не шукаємо порад в інтернеті, не користуємося досвідом друзів чи родичів, а поспішаємо до лікаря. А він уже точно розбереться, якого характеру ваш біль і що з ним робити.

Ольга ПЕТРИЧЕНКО, лікар-терапевт КНП «Чутівська ЦЛ»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

14 − 8 =