Захворювання молочних залоз у дівчат-підлітків дуже розповсюджені, але не так часто діагностуються. Річ у тому, що багато дівчат соромляться розповісти мамі або лікарю про свої скарги. Мама, в свою чергу, не бачить необхідності приводити дочку на профілактичний огляд до гінеколога, який повинен оглядати молочні залози.
Дуже часто дівчата та жінки відчувають біль у молочних залозах – мастопатію. Більше ніж у половини дівчат-підлітків у результаті неприємних відчуттів у молочних залозах при обстеженні виявляється мастопатія.
Важливо! Кожна дівчина та її мати повинні знати, що біль у молочній залозі є приводом дообстеження підлітка. Не треба відноситись до цього симптому з легкістю – «нічого страшного немає, у всіх болить».
Серед усіх пухлин, які виявляють у дітей та підлітків, фіброаденома займає друге місце. В 10-15% випадків – це множинні фіброаденоми. Від 3-25% дівчат-підлітків знаходять кісти молочних залоз. Є різні теорії їх виникнення, в тому числі вплив порушень гормонального фону.
Сама по собі фіброзно-кістозна мастопатія не є передраковим станом, але у пацієнток із цим діагнозом рак молочної залози зустрічається в 3-5 разів більше, ніж у здорових дівчат та жінок.
Мастит у підлітків – буває! Мастит – це запальний процес у молочній залозі. Раніше зустрічався тільки у жінок, які годують грудьми своїх малюків. Сьогодні зустрічається і в дівчат-підлітків.
Пірсінг соска може призвести не тільки до інфекційного процесу, але й дати старт захворюванню Педжета молочної залози. Таку назву має агресивний рак, який вражає соскову ділянку (буває і у хлопчиків).
Ризики раку молочної залози у підлітків (ризик вищий, чим більше факторів зустрічається в однієї дівчини):
- куріння та вживання алкогольних напоїв;
- постійні стреси;
- порушення менструального циклу;
- ранній початок менструації;
- хвороби щитоподібної залози, цукровий діабет;
- ожиріння;
- низьке фізичне навантаження;
- запальні захворювання молочних залоз;
- аборти.
Необхідно дуже ретельно ставитись до стану молочних залоз ще у підлітковому віці. Рак або саркома молочної залози зустрічається в 1% молодих дівчат, у 3-10% це обумовлено наявністю мутації в генах).
Кожна дівчина повинна вміти проводити самообстеження молочних залоз, а при появі симптомів болю в молочній залозі або при виявленні новоутворення терміново звернутися до педіатра або дитячого гінеколога.
Покладова Альона Анатоліївна, лікар-гінеколог дитячого та підліткового віку КНМП «Кременчуцька міська дитяча лікарня»