Біль у молочній залозі у дівчат-підлітків: це нормально?

Захворювання молочних залоз у дівчат-підлітків дуже розповсюджені, але не так часто діагностуються. Річ у тому, що багато дівчат соромляться розповісти мамі або лікарю про свої скарги. Мама, в свою чергу, не бачить необхідності приводити дочку на профілактичний огляд до гінеколога, який повинен оглядати молочні залози.

          Дуже часто дівчата та жінки відчувають біль у молочних залозах – мастопатію. Більше ніж у половини дівчат-підлітків у результаті неприємних відчуттів у молочних залозах при обстеженні виявляється мастопатія.

          Важливо! Кожна дівчина та її мати повинні знати, що біль у молочній залозі є приводом дообстеження підлітка. Не треба відноситись до цього симптому з легкістю – «нічого страшного немає, у всіх болить».

          Серед усіх пухлин, які виявляють у дітей та підлітків, фіброаденома займає друге місце. В 10-15% випадків – це множинні фіброаденоми. Від 3-25% дівчат-підлітків знаходять кісти молочних залоз. Є різні теорії їх виникнення, в тому числі вплив порушень гормонального фону.

          Сама по собі фіброзно-кістозна мастопатія не є передраковим станом, але у пацієнток із цим діагнозом рак молочної залози зустрічається в 3-5 разів більше, ніж у здорових дівчат та жінок.

          Мастит у підлітків – буває! Мастит – це запальний процес у молочній залозі. Раніше зустрічався тільки у жінок, які годують грудьми своїх малюків. Сьогодні зустрічається і в дівчат-підлітків.

          Пірсінг соска може призвести не тільки до інфекційного процесу, але й дати старт захворюванню Педжета молочної залози. Таку назву має агресивний рак, який вражає соскову ділянку (буває і у хлопчиків).

          Ризики раку молочної залози у підлітків (ризик вищий, чим більше факторів зустрічається в однієї дівчини):

  • куріння та вживання алкогольних напоїв;
  • постійні стреси;
  • порушення менструального циклу;
  • ранній початок менструації;
  • хвороби щитоподібної залози, цукровий діабет;
  • ожиріння;
  • низьке фізичне навантаження;
  • запальні захворювання молочних залоз;
  • аборти.

          Необхідно дуже ретельно ставитись до стану молочних залоз ще у підлітковому віці. Рак або саркома молочної залози зустрічається в 1% молодих дівчат, у 3-10% це обумовлено наявністю мутації в генах).

          Кожна дівчина повинна вміти проводити самообстеження молочних залоз, а при появі симптомів болю в молочній залозі або при виявленні новоутворення терміново звернутися до педіатра або дитячого гінеколога.

Покладова Альона Анатоліївна, лікар-гінеколог дитячого та підліткового віку КНМП «Кременчуцька міська дитяча лікарня»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

20 + eighteen =