БЕЗ НИХ НЕМОЖЛИВА РОБОТА МЕДИЧНОЇ ГАЛУЗІ

12 травня – Всесвітній день медичних сестер

Європейська конференція із сестринської справи (Відень, 1988р.) наголосила, що без медичних сестер немає майбутнього. Такий підхід до значимості сестринської справи, як складової частини системи охорони здоров’я, та особи сестри медичної залишається актуальним і у ХХІ столітті. Аналіз європейських матеріалів щодо ролі медичної сестри в суспільстві засвідчує, що в Україні вагомість цієї професії зростає. Молодші спеціалісти з медичною освітою у будь-якій країні світу, в тому числі й в Україні, є найчисельнішим загоном медичної спільноти. Саме від них значною мірою залежить якість надання медичної допомоги пацієнтам. Це ті фахівці, які супроводжують людину протягом усього її життя. Без перебільшення можна сказати, що професія сестри медичної є унікальною. Кожен пацієнт чекає від неї не лише професіоналізму, але й великого співчуття, чуйного ставлення, душевної теплоти, необхідної людині у боротьбі з недугою.

До компетенцій сестри медичної повинні входити вміння забезпечувати індивідуальний підхід до хворого, навички співпраці з родинами пацієнтів, якості менеджера та психолога у галузі ділових і людських відносин. Сучасний пацієнт очікує якісних медичних послуг, що вимагає від сестер медичних розширених професійних знань та навичок, вміння встановити сестринський діагноз, користуватись сучасною медичною апаратурою, мати доступ до інформації щодо останніх досягнень у медицині. У ряді розвинених країн саме медичні сестри є першим, останнім та найбільш постійним ланцюгом контакту пацієнта із системою медичної допомоги та охорони здоров’я.

Реформа системи охорони здоров’я значною мірою стосуватиметься і реформування інституту медсестринства. Зараз багато уваги приділяється реформуванню ступеневої медсестринської освіти, яка передбачає корекцію підготовки сестри медичної до рівня європейських стандартів. Найпершим і найголовнішим моментом реформування в медсестринстві є питання стратегічного планування розвитку інституту медсестринства в Україні. У період фундаментальних реформ у галузі охорони здоров’я середній медичний персонал все частіше розцінюють як ключовий ресурс реформування медичної галузі. Будучи найчисельнішою категорією працівників медичної допомоги і працюючи в найрізноманітніших умовах, медичні сестри, акушерки, фельдшери роблять значний внесок у виконання всіх поставлених завдань щодо покращення здоров’я населення шляхом виконання системних завдань діагностики, лікування та реабілітації.

Сучасне трактування ВООЗ сестринської справи містить не лише визначення її місця і завдань у системі охорони здоров’я, а й чітко окреслює коло функціональних обов’язків: «Сестринська справа – це складова частина системи охорони здоров’я, спрямована на вирішення проблем індивідуального та громадського здоров’я населення в мінливих умовах навколишнього середовища. Сестринська справа включає діяльність із зміцнення здоров’я, профілактики захворювань, надання психосоціальної допомоги особам, які мають фізичні та (або) психічні захворювання, а також непрацездатним всіх вікових груп .

Здійснюються певні кроки щодо престижу професії та освіти сестри медичної, як найбільш потрібної та масової в практичній охороні здоров’я. Запровадження ступеневої неперервної вищої медсестринської освіти підносить її на один рівень з лікарською.

Саме держава повинна стати гарантом у забезпеченні зростання ролі сестри медичної в житті кожного громадянина.

Будемо сподіватись, що держава зробить максимум для повернення престижу професії медичної сестри, що зупинить процес еміграції кваліфікованих спеціалістів.

Валентина Малюга, головна медична сестра комунального підприємства «Полтавська центральна районна клінічна лікарня Полтавської міської ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

19 + nineteen =