БЕРЕЖІМО ЗДОРОВ’Я СВОЇХ НИРОК

Всесвітній день нирки  цьогоріч відзначається 11 березня. Свято ініційоване Міжнародним товариством нефрологів та Міжнародним співтовариством нефрологічних федерацій. Його тема – «Здоров’я нирок для всіх і скрізь — від профілактики до виявлення та рівноправного доступу до допомоги».

Захворювання нирок відносяться до групи неінфекційних захворювань. Наразі через хвороби нирок страждають 850 млн. людей у світі. Кожна десята доросла людина в світі має хронічну хворобу нирок. Появу цих захворювань можна попередити, а прогресування патології – сповільнити, якщо кожен із нас буде проходити щорічні профілактичні огляди. Це дозволить діагностувати хвороби і розпочинати їх лікування вчасно. 

Часто хвороби нирок розвиваються непомітно внаслідок підвищеного артеріального тиску, діабету, зайвої ваги чи куріння. Виявити їх можуть звичайні аналізи – крові та сечі. Хвороби нирок можуть тривалий час розвиватися без симптомів. На початковому етапі виявити захворювання можна лише під час профілактичного огляду зі здачею аналізів.

Коли хронічна хвороба нирок переходить у важку форму, з’являється набряк гомілок, постійна втома, порушення концентрації уваги, втрата апетиту, поява крові та піни у сечі. Не варто чекати ускладнень, бережімо здоров’я своїх нирок вже сьогодні, адже попередити хворобу легше, ніж вилікувати!

 Дотримуйтеся правил здорового харчування  та підтримуйте вагу в нормі

Збалансоване харчування і підтримка ваги у нормі – це одна із головних умов профілактики діабету, серцево-судинних захворювань та хронічних хвороб нирок. Щоб нирки довго зберігали працездатність, їх не можна перевантажувати, змушувати працювати в “аварійному” режимі. Для цього передусім треба переглянути звичний раціон і спосіб харчування.

Їжа повинна рівномірно надходити в організм, не перевантажуючи травну систему і нирки, не містити критичної кількості подразнюючих речовин – солі, прянощів. Рекомендується  споживати не більше чайної ложки солі в день (по 5-6 грамів).

Пийте достатньо води

Щоб нирки працювали як слід, потрібно пити достатньо води. Добова норма споживання рідини для кожної людини залежить від багатьох факторів: статі, фізичного навантаження, клімату, загального стану здоров’я тощо. Доросла людина з вагою 70-75 кг у середньому потребує 2800 – 3000 мл рідини (включаючи усі рідкі страви, напої тощо). Вода, кава та чай повинні бути основним джерелом рідини, а кількість калорійних напоїв, включаючи солодкі газовані, соки та соковмісні напої, варто суттєво обмежити. Про алкоголь навіть не йдеться – безпечної для здоров’я дози не існує.

Профілактика ниркових захворювань у дорослих і дітей обов’язково повинна включати в себе надходження в організм достатньої кількості чистої питної води. Зауважте – не мінеральної або солодкої газованої води! Рідина використовується нирками як розчинник для накопичених в тканинах продуктів розпаду і формування сечі. Пити треба регулярно, рівними порціями впродовж усього дня. Однак, пам’ятайте, що постійне відчуття спраги може бути тривожним симптомом діабету.

Будьте активними

Фізична активність необхідна людині для підтримки тонусу і нормального функціонування всіх внутрішніх органів. Фізичні навантаження допомагають нормалізувати артеріальний тиск, покращити мікроциркуляцію крові в нирках і таким чином зменшити ризик розвитку хронічних хвороб нирок. Для того щоб організм в цілому і нирки зокрема працювали в нормальному режимі, не потрібно багато часу чи надзусиль. Навіть легкі пішохідні прогулянки в межах 45 хвилин також принесуть користь. Ранкові зарядки і заняття спортом є важливими у профілактиці будь-яких хвороб, а нирок, зокрема. Регулярні вправи допоможуть уникнути застою крові в органах малого тазу, затримки сечі в організмі, запалень сечовидільної системи. Фізична активність – це також профілактика слабкої активності кишечника і поганого травлення, застою жовчі і утворення конкрементів (“каміння”), запальних захворювань репродуктивної системи у чоловіків і жінок. 

Відмовтесь від куріння

Куріння є однією із причин зменшення кров’яного потоку до деяких частин нирки. Коли менша кількість крові постачається до нирок, цей орган починає гірше функціонувати. Крім того, куріння підвищує ризик раку нирок. Чим довше та частіше ви курите, тим вищий ризик. Небезпечні не тільки сигарети, а й сигари та люльки. Пасивні курці також потрапляють у зону ризику.

Контролюйте артеріальний тиск

Високий артеріальний тиск є однією із найпоширеніших причин розвитку захворювань нирок. Ще небезпечніше, коли високий тиск виникає на фоні діабету, серцево-судинних захворювань, високого рівня холестерину. У комплексі ці чинники можуть викликати серйозні порушення функцій нирок.

Що їсти, щоб нирки були здорові

Збалансоване харчування і підтримка ваги у нормі – одна із головних умов профілактики діабету, серцево-судинних захворювань та хронічних хвороб нирок. Найпростіша профілактика хвороб нирок – режим харчування.

Їжа повинна рівномірно надходити в організм, не перевантажуючи травну систему і нирки, не містити критичної кількості подразнюючих речовин – солі, прянощів.

Чому ниркам теж потрібен спорт

Фізичні навантаження допомагають нормалізувати артеріальний тиск, покращити мікроциркуляцію крові в нирках і так зменшити ризик розвитку хронічних хвороб нирок. Навіть якщо ви не в групі ризику, спорт добре спрацьовує як профілактика хвороб нирок.

Немає часу для спорту? Просто гуляйте. 45 хвилин щодня значно покращать ваш стан і мінімізують ризики розвитку хвороб нирок.Регулярні вправи допоможуть уникнути застою крові в органах малого таза, затримки сечі в організмі, запалень сечовидільної системи.

Фізична активність це також профілактика слабкої активності кишечника і поганого травлення, застою жовчі і утворення конкрементів (“каміння”), запальних захворювань репродуктивної системи у чоловіків і жінок.

Не займайтесь самолікуванням та проходьте профілактичні огляди

Не ігноруйте профілактичні огляди, особливо, коли належите до групи ризику хвороб нирок. Профілактичні обстеження і звичайні аналізи – крові та сечі – допоможуть вчасно виявити порушення функції нирок і розпочати лікування ще до того, як почнуть розвиватися незворотні наслідки та ускладнення.

Водночас не займайтесь самолікуванням.

Роман Приходько, лікар- уролог КНП «Кобеляцька ЦРЛ».

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

thirteen + 12 =