АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ДІТЕЙ

Атопічний дерматит (АД) – це генетично обумовлене хронічне захворювання шкіри. Воно пов’язане з порушеною бар’єрною функцією через недостатнє вироблення білка філагріну. Лише у 30% дітей загострення АД пов’язані з харчовими продуктами, для більшості основне значення мають фізичні подразники: сухе повітря, жорстка вода, піт тощо. У старшому віці серед алергенів найбільший вплив мають побутові та епідермальні, такі як шерсть тварин, кліщі  домашнього пилу та пліснява. Причинно-винний алерген виявляється шляхом шкірного алерготестування або дослідженням крові на специфічні Іg E.

Для попередження загострень та покращення стану загалом шкіри необхідно дотримуватись простих рекомендацій.

Найважливіше правило ведення АД – це постійне зволоження шкіри спеціальними засобами – емолієнтами. Кожного дня, безпосередньо після купання, на шкіру необхідно нанести достатню кількість засобу – не тільки на уражені ділянки, а й на все тіло. Протягом дня, за необхідності, шкіру можна зволожувати додатково. Емолієнти підбираються індивідуально, більш зручними є форми бальзамів, емульсій, кремів.

Купатись при АД можна і потрібно, але з дотриманням певних умов. Вода для купання має бути не гарячою, а теплою. Краще приймати душ, а не ванну і використовувати не звичайне мило, а спеціальні аптечні засоби. Час купання слід скоротити до 10-15 хвилин, оскільки тривалий контакт із водою також може додатково сушити шкіру.  

Одяг для хворих на АД повинен бути з м’яких, переважно натуральних тканин. Під шерсть, синтетичні, грубі тканини, здатні подразнювати шкіру, краще одягати натуральну білизну з довгим рукавом. Одяг та постільну білизну слід прати при температурі не менше 600 С з додатковим полосканням, без використання ополіскувача. Сушити випрану білизну краще на свіжому повітрі, щоб на ннеї не осідали елементи домашнього пилу.

Важливо правильно організувати умови гіпоалергенного побуту. В приміщенні, де спить дитина, не повинно бути килимів, об’ємних штор, великих м’яких іграшок, великої кількості текстилю. Кожного дня треба проводити вологе прибирання.

Дієту слід спостерігати лише при виявленій чутливості до певного продукту, шляхом алерготестування або власних спостережень (ведення харчового щоденника). Сурові елімінаційні дієти «про всяк випадок» здатні привести лише до дефіциту нутрієнтів у дитини і додаткового стресу у мами.

Заняття спортом не протипоказані, але слід вибирати такі, щоб дитина якомога менше пітніла: піт може бути подразником і посилювати свербіж.

Не потрібно лікувати АД «зсередини» прийомом сорбентів, пробіотиків, протиглистними препаратами, імуностимуляторами. Ці методи не мають ні достатньої доказової баз, ні вираженого терапевтичного ефекту. Купання у відварі трав сушить шкіру і може спровокувати нове загострення. 

Лікування загострень під контролем фахівця включає переважно місцеву терапію у вигляді топічних стероїдів або інгібіторів кальціоневрину. Системні антигістамінні можуть індивідуально призначатись лікарем на короткі курси для зменшення інтенсивності свербіжу. При вторинному інфікування шкіри можливе місцеве або системне застосування антибактеріальних та протигрибкових засобів.

Досягнення оксамитово-гладкої шкіри – це тривалий процес, що потребує зусиль від усієї родини. Не панікуйте і будьте уважними до дитини, дотримуйтесь рекомендацій – і ви обов’язково досягнете ремісії!

Олександра Вишневецька, лікар-алерголог дитячий КДЦ КНМП «Кременчуцька міська дитяча лікарня»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

twenty − 19 =