АКТИВНИЙ ТУБЕРКУЛЬОЗ ТА ІНФІКОВАНІСТЬ

Потрапляння в організм туберкульозної палички не завжди означає неминучу хворобу.  Можливі два варіанти розвитку подій: інфікованість туберкульозом чи латентна туберкульозна інфекція або ж активний туберкульоз (власне, захворювання).

Що таке латентна туберкульозна інфекція

Імунітет більшості людей, які вдихнули мікобактерії туберкульозу, справляється з проблемою, зупиняючи ріст і розмноження інфекційного агента. Бактерії стають неактивними, але вони живі і можуть активізуватися пізніше. Цей стан називається латентна (або прихована) туберкульозна інфекція. Її ознаки: немає ніяких симптомів; людина не відчуває себе хворою; вона не може заразити інших людей. Зазвичай у такому разі спостерігаються позитивні шкірні тести на туберкульоз (проба Манту, Діаскінтест). Туберкульоз може розвинутись, якщо людина не отримувала профілактичного лікування.

Більшість інфікованих людей (85%) ніколи не захворіє на туберкульоз, у них мікобактерія залишається неактивною протягом усього життя. Однак у інших людей, особливо при ослабленні імунної системи внаслідок хронічних захворювань, мікобактерії стають активними, починають розмножуватися і викликають активний туберкульоз.

Профілактичне лікування призначають зазвичай в групах високого ризику захворювання на туберкульоз. Для того, щоб ефективно знищити мікобактерії туберкульозу, тривалість прийому ліків повинна тривати  6 місяців. 

ажливо: Якщо у вас є латентна туберкульозна інфекція, то туберкульозна паличка в організмі «спить», і ви не почуваєтеся хворим. Однак, щоб знищити цю паличку, потрібні протитуберкульозні препарати. Навіть якщо це “сплячі” палички, вони все одно можуть викликати хворобу: активізуватися, почати розмножуватися. І людина хворіє. Єдиний спосіб запобігти – прийом протитуберкульозних препаратів.

Що таке «активний туберкульоз»?

Це ситуація, коли присутні в організмі мікобактерії активно розмножуються, людина погано себе почуває і може заражати інших.

Якщо у вас є активний туберкульоз, в організмі активно ростуть і розмножуються мікобактерії туберкульозу. Скарги: слабкість, кашель, втрата ваги, швидка стомлюваність, озноб, нічна пітливість. Симптоми тривають доти, доки людина не отримає ефективну терапію.

У цей період ви можете заразити туберкульозом членів сім’ї, друзів та інших людей – якщо не будете акуратно приймати протитуберкульозні препарати.

Зазвичай після кількатижневого прийому протитуберкульозних препаратів імовірність зараження інших людей значно зменшується. Для лікування туберкульозу потрібно приймати протитуберкульозні препарати не менше  6 місяців.

Групи ризику

Якщо імунна система не може зупинити ріст і розмноження мікобактерій туберкульозу, виникає активний туберкульоз. Слабка імунна система характерна для немовлят і маленьких дітей, людей, які живуть з ВІЛ.

Ослаблення імунітету може бути при наступних станах: алкоголізм, наркоманія, токсикоманія; цукровий діабет; силікоз; онкологічні захворювання; лейкози і лімфоми; тяжкі хвороби нирок; виражений дефіцит ваги; прийом деяких лікарських препаратів (наприклад, кортикостероїдних гормонів); лікування ревматоїдного артриту або хвороби Крона

Симптоми туберкульозу.

Симптоматика багато в чому залежить від того, який саме орган пошкоджений. При туберкульозі легень бувають такі симптоми: досить сильний кашель протягом 3 тижнів і більше; біль у грудній клітці; кровохаркання (виділення крові з мокротою). Інші симптоми туберкульозу: слабкість; втрата ваги; відсутність апетиту; озноб; лихоманка; нічна пітливість.

Михайло Ільченко, завідувач консультативно-діагностичним відділенням №1 КП «Полтаський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер ПОР»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

16 + 2 =