АКТИВНЕ ДОВГОЛІТТЯ

Головною умовою активного довголіття має бути здоровий спосіб життя та постійна робота над собою. Еліксир безсмертя поки що не винайдено. І «пігулок від старості» теж немає. Але й після 60-70 років людина може залишатися досить активною та стійкою до захворювань.

Секретів активного довголіття аж три. Перший — безперервно вести активне трудове життя. Причому це стосується і праці фізичної, й інтелектуальної, і творчої. Другий секрет — потрібно бути аскетом у розумних межах. Комфортно-сите життя «демобілізує» організм. І третє: всі довгожителі — оптимісти. Крім того, вони зазвичай – люди доброзичливі й неегоїстичні. Звичайно, домогтися зараз такого стану душі важко. Але хто намагається — житиме довше.

Сучасні умови трудової діяльності людини несуть значні психічні навантаження. Темп праці, монотонність, соціальна ізоляція, збільшення навантажень на зоровий, слуховий та інші аналізатори – все це є причиною погіршення здоров’я. Хоча побутові умови людей покращилися, проте поспіх, брак часу, великий потік інформації (потрібної і непотрібної) негативно позначаються на стані здоров’я сучасної людини. Негативний вплив на організм чинять шкідливі відходи виробництва, що потрапили у навколишнє середовище – природа неспроможна утилізувати таку велику кількість. Тому разом із їжею, водою, повітрям до організму надходять і шкідливі речовини. А скільки шкідливих звичок (паління, зловживання спиртними напоями, пристрасть до наркотиків та ін.) набуло людство, і всі вони згубно впливають на здоров’я людини. Залишається актуальною й сьогодні думка Гіппократа про те, що єдина причина всіх хвороб – невідповідність між можливостями організму і вимогами, котрі висувають йому умови і спосіб життя. Одне із завдань суспільства – запобігти несприятливому впливові на все живе на планеті, у тому числі на здоров’я і довголіття людей. Вітчизняними і зарубіжними вченими встановлено, що на здоров’я людини впливає ряд факторів, згрупованих певним чином.

Встановлено, що здоров’я людини на 20% залежить від стану довкілля. Це означає, що у людей, котрі проживають в екологічно чистій місцевості, здоров’я може бути кращим, ніж у людей, які живуть в екологічно забрудненій місцевості. Наприклад, мешканці сільських регіонів дихають чистішим повітрям порівняно з міськими жителями, котрі вимушені дихати повітрям, забрудненим вихлопними газами автомобілів і шкідливими відходами підприємств. Промислові відходи забруднюють також воду, грунт, на якому ростуть плодові культури, трав’янисті рослини, що є їжею не тільки для людини, але й для тварин, у тому числі й домашніх. Тому часто людина споживає екологічно забруднені продукти, що негативно позначається на стані її здоров’я.

До іншої групи факторів (20%) належить генетичний фактор (спадковість). Відомо, що у батьків, які ведуть здоровий спосіб життя, є всі передумови для народження здорових дітей. Також доведено, що передумови негативної спадковості можна частково чи повністю усунути, дотримуючись здорового способу життя.

       Науковці стверджують, що здоров’я людини залежить від системи охорони здоров’я лише на 10 %. До функцій системи охорони здоров’я відносять професійну діагностику захворювань, висококваліфіковане лікування, ефективність лікарських препаратів, профілактичну роботу лікарів щодо попередження захворювань.

І аж на 50% здоров’я людини (отже, суспільства в цілому) залежить від способу життя. Спосіб життя визначається, наприклад, тим, як людина харчується, чи має шкідливі звички, чи займається фізичними вправами і спортом, чи вдосталь часу перебуває на свіжому повітрі, як проводить вихідні дні, чи дотримується режиму роботи, навчання і відпочинку.

Є безліч найрізноманітніших медикаментів, що ефективно протидіють хворобам-супутникам старіння. Є вітаміни для зміцнення організму. Однак «хімія», тобто ліки, у невмілих руках – навіть лікаря, не кажучи вже про хворих, які практикують самолікування, – часто приносить більше шкорди, ніж користі.

Все більшої популярності останнім часом набувають нетрадиційні методи лікування. До речі, всупереч назві, вони традиційніші, ніж медикаментозна терапія. Ось, приміром, лікувальне голодування чи розвантажно-дієтична терапія. Десятиденне голодування зі спеціальною підготовкою творить чудеса. Лікує артрити, артрози, зціляє від бронхіальної астми, шкірних захворювань. Тільки голодувати потрібно не як-небудь. Необхідний суворий контроль: кожні три дні аналіз крові та кардіограма, постійне вимірювання тиску. Вдома голодувати можна, але не бажано. Або ще чудовий спосіб — герудотерапія. Річ не лише в ефекті відсмоктування п’явками «зайвої» крові. Ці «козявочки» виробляють особливий засіб — герудин, що впорскується під шкіру хворого. Це, по суті, натуральний аспірин, він гальмує згортання крові. І п’явці вигідно, щоб кров не згорталася, і людині добре — це профілактика всього спектра судинних захворювань.

Корисні абсолютно всі методи масажу, голкотерапія. І, звісно ж, водні процедури, зимове купання. Кілька років зимового купання в поєднанні з іншими оздоровчими процедурами справді омолоджують. У людини в анамнезі три інфаркти, а після п’яти років занять її біологічний вік знижується!

Не думайте, що геронтологи працюють виключно з дідусями й бабусями. Особливу увагу ми приділяємо людям середнього віку. Не можна допустити, щоб їхня старість настала передчасно, забрала здоров’я та життєву енергію, бажання повнокровно і повноцінно жити. Старіння потрібно стримувати.

Помітно прискорилися процеси старіння після Чорнобиля. Причина, очевидно, – в порушенні ліпідного обміну, що призводить до раннього атеросклерозу судин. І взагалі, в Україні практично не залишилося області, де б останніми роками не зменшилася середня тривалість життя та не зросла смертність. Головні причини смертності, як і раніше, – новоутворення, хвороби кровоносної системи, травми, отруєння, нещасні випадки.

Поряд з тим, кожна людина має великі можливості для зміцнення і підтримки свого здоров’я, для збереження працездатності, фізичної активності та бадьорості до глибокої старості. Статистика, дослідження, спостереження, та й просто здоровий глузд свідчать про неоціненний позитивний вплив занять оздоровчою фізичною культурою на організм людини, і отже, на тривалість людського життя.

Боротьба за активне довголіття людини – це боротьба з передчасним старінням, та хворобами, боротьба за правильний спосіб життя.

Алла Лотиш, експерт ДОЗ із напрямку „Геріатрія”, завідувачка поліклінікою  КП „Полтавський обласний клінічний госпіталь для ветеранів війни ПОР”

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

2 + twelve =