27 ТРАВНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З РОЗСІЯНИМ СКЛЕРОЗОМ

ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ РОЗСІЯНОГО СКЛЕРОЗУ

Розсіяний склероз – це складна хронічна хвороба центральної нервової системи з ураженням білої речовини головного та спинного мозку. Вона вражає здорові нерви,

призводить до серйозних  порушень і, зрештою, інвалідизації. Про причини виникнення хвороби інформації недостатньо, але виявлення на ранніх стадіях, як правило, сповільнює її прогресування.

Більш як 2,5 мільйона людей у світі хворіють на розсіяний склероз. В останні роки його поширеність зросла. Жінки хворіють частіше. В основі лежить аутоімунна реакція, при якій імунітет починає пошкоджувати мієлінові оболонки нервових клітин.

Частіше хвороба починається у 20-40 років.

Ранніми ознаками розсіяного склерозу є погіршення або втрата зору в одному оці, що супроводжується болем при русі очного яблука; подвоєння в очах; прогресуючі порушення чутливості або слабкості кінцівок; атаксія – нестійкість або незграбність; патологічні відчуття по спині при нахилі голови вперед.

Найбільш поширена форма хвороби – рецидивуючо-рематуючий розсіяний склероз (РРРС), коли періоди стабільності чергуються з епізодами загострення. Є форми з поступовим перебігом без ремісії.

Діагностика хвороби складна. Вона вимагає об’єктивного підтвердження вогнищ дисемінації, узгодження даних МРТ з клінічними та параклінічними даними.

Діагностичні критерії Mc. Donald (набір даних для остаточного діагностування) останнього перегляду 2017-2018 рр. чітко визначають критерії дисемінації (поширення в організмі) у часі й у просторі та є наразі оптимальними для діагностики розсіяного склерозу.

Сучасний підхід до терапії розсіяного склерозу включає симптоматичне лікування, спрямоване на зменшення втомлюваності, спастичності, атаксії. При рецидивних формах проводиться лікування кортикостероїдними препаратами у великих дозах. Лікування спрямоване на зміну перебігу хвороби включає імуномодулятори (беталінтерферони, глатирамероацетат), моноклональні антитіла (окрелізумаб, алемтузумаб, наталізумаб), цитостатистичні препарати.

В обласних центрах створюються спеціалізовані медичні центри.

Світлана Король, лікар-психіатр дитячий ВП Обласна консультаційна психоневрологічна поліклініка зі стаціонаром №2  кп «Полтавська обласна клінічна психіатрична лікарня ім. О.Ф. Мальцева Полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

twelve + 15 =