13 ЛИСТОПАДА – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ НЕЗРЯЧИХ

За даними ВООЗ, щороку кількість сліпих зростає на 1-2 млн. осіб: кожні 5 секунд втрачає зір одна доросла людина, кожну хвилину – одна дитина. Для України проблема дитячої слабоозорості та сліпоти також дуже актуальна. Понад 10 тис. дітей мають інвалідність через захворювання зору, щороку в Україні внаслідок порушень зору визнають близько 12 тисяч осіб з інвалідністю, а за останнє десятиліття показники дитячої інвалідності по зору зросли в 2,5 рази. Основними причинами дитячої сліпоти та слабоозорості є аномалії рефракції високого ступеня, ретинопатія недоношених, катаракта та афакі, вроджені порушення органу зору, глаукома, злоякісні пухлини ока. У структурі формування інвалідності по зору з раннього дитинства провідними причинами залишаються вроджена міопія і ретинопатія недоношених. На думку фахівців ВООЗ, більш ніж у 50% випадків сліпота у дітей підлягає профілактиці або виліковуванню!

Жодна фізичне порушення так не обмежує людину, як сліпота. Якщо ж зору позбавлене немовля, то це нещастя не лише для батьків, а й для суспільства в цілому. Актуальність боротьби з порушеннями зору у дітей важко переоцінити, вочевидь, що раннє виявлення і лікування порушень зору у новонароджених і маленьких дітей покращують можливість нормального розвитку зору та різко знижують можливість інвалідіності по зору. В структурі загальної дитячої інвалідності вона посідає четверте місце. Наразі, як було вже зауважено, головними причинами дитячої інвалідності по зору є вроджена катаракта, глаукома та патології зору у глибоко недоношених малюків.

Удосконалення неонатальної допомоги та підвищення виживання новонароджених призводить до різкого зростання частки глибоко недоношених дітей серед новонароджених. Недоношені новонароджені при народженні складають групу високого ризику не тільки по частоті РН(ретинопатія недоношених) (62%), а й тяжкості прояви захворювання , тому саме ці діти в найближчому майбутньому почнуть чинити негативний вплив на динаміку захворюваності РН, приводячи до підвищення інвалідності по зору з раннього дитинства.

Офтальмологічна допомога новонародженим дітям є складовою частиною неонатальної допомоги та одним з резервів зниження частоти і тяжкості прояви захворювань органа зору з раннього віку. Враховуючи перспективи розвитку перинатології (перехід на міжнародний стандарт реєстрації та виходжування новонароджених з масою тіла при народженні від 500 г і терміном гестації від 22 тижнів) необхідно прогнозувати погіршення здоров’я новонароджених та збільшення офтальмопатології, в першу чергу, ретинопатії недоношених, і планувати заходи щодо оптимізації офтальмологічної допомоги цій категорії новонароджених. Ще кілька років тому немовлята з такими відхиленнями були б приречені на сліпоту, але сьогодні цю проблему розв’язано, нині можливо проводити операції дітям вагою усього 900. На базі Всеукраїнської дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» Міністерством охорони здоров’я організовано нове офтальмологічне відділення на 20 ліжок. Офіційно відкрито перший у нашій державі Центр боротьби з дитячою сліпотою. Ця подія стала першим кроком уряду на шляху до створення спеціалізованого високотехнологічного закладу загальнодержавного масштабу на основі Національного центру охорони здоров’я матері і дитини.

Як відомо, чим раніше почати боротьбу із захворюванням очей, тим результативнішим буде лікування. Тому надзвичайну роль відіграють своєчасна діагностика і своєчасно почате лікування.

Наталія Терещенко, лікар-офтальмолог дитячий  КП «Дитяча міська клінічна лікарня Полтавської міської ради», дитяче поліклінічне відділення №2

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

eighteen − 9 =