10 ВЕРЕСНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗАПОБІГАННЯ САМОГУБСТВАМ

Згідно наведеної ВООЗ статистики, в третьому тисячолітті від суїциду гине більше людей, аніж через усі війни і насильницькі вбивства разом узяті. Всесвітній день запобігання суїциду за задумом покликаний привернути увагу влади і громадськості до цієї проблеми. Дослідження парасуіціду, проведене кількома організаціями під контролем ВООЗ, виявило наступне: середній вік самогубців 19,9 років. 65% спроб потребували подальшої госпіталізації.

Згідно з доповіддю ВООЗ найбільше число самогубств відбувається в країнах Східної Європи. Україна не є серед них лідером, але і не замикає список. У 2004 році наша країна займала 11-е місце в світі за кількістю самогубств. У 2011 – вона зайняла 13-е місце.

Найбільший сплеск суїцидів в Україні було зафіксовано на початку 90-х. Так, наприклад, в 1995 році на 100 тис. населення припадало близько 30 самогубств. З 2000 року в Україні намітилася тенденція до зниження рівня самогубств, але в той же час почала зростати кількість суїцидів в молодіжному середовищі (вік від 15 до 29 років). За даними ДСНС зараз в Україні здійснюється близько 20 суїцидів на кожні 100 000 осіб. Це менше, ніж, наприклад, в економічно благополучних Фінляндії (37/100 тис. населення), Швейцарії (34/100 тис.), Австрії (31/100 тис.), Угорщині (27/100 тис.), Норвегії (24 / 100 тис.). Але це на порядок більше, ніж в бідних країнах Африки, бідної Латинській Америці, мусульманських державах. Однак, якщо в Європі велика частина скоєних суїцидів припадає на доросле покоління – переважно чоловіків у віці 55 років і старше. У нашій країні на частку молодих людей відсоток самогубств набагато вище, ніж серед старшого покоління. Військовий прокурор Анатолій Матіос заявив, що за даними офіційної статистики, з початку бойових дій на Донбасі наклали на себе руки не менше 554 військових.

Стигматизація, особливо щодо психічних розладів і самогубств, означає, що багато людей, які замислюються про те, щоб позбавити себе життя або вчинили спробу самогубства, не звертаються за допомогою і тому не отримують ту підтримку, якої вони потребують. Запобігання самогубств не отримує достатньої уваги через відсутність розуміння того, що самогубства є великою проблемою суспільства, і що в багатьох спільнотах існує табу на відкрите обговорення цієї проблеми. На сьогоднішній день лише деякі країни включили запобігання самогубствам до переліку пріоритетів охорони здоров’я, і лише 28 країн повідомили про наявність національної стратегії щодо запобігання самогубств.

Не слід також забувати про таке явище, як «ефект Вертера». Дане явище було відкрите американським соціологом Девідом Філліпсом (Phillips, 1974), який проаналізував статистику суїцидів, зіставивши її з публікацією в газетах повідомлень про суїцид відомих людей протягом 1947–1967 рр. (екс-міністр, лікар-остеопат, актриса) й виявив зростання рівня суїциду безпосередньо після публікації, особливо в місті публікації, але й на загальнонаціональному рівні (наприклад, стосовно смерті Мерилін Монро).

Загалом протягом трьох днів після публікації рівень суїцидів зростав аж на 31% у тому районі, де було опубліковано матеріал. Крім того, виявилися особливості наслідування: якщо в статті йшлося про суїцид молодої людини, в аваріях збільшувалося число молодих учасників, якщо про стару людину – то більше аварій було за участі літніх людей. Виявлений зв’язок дозволив Філліпсу дійти висновку про сугестивний потенціал медіа, тобто стверджувати, що публікації про суїцид стимулюють відповідні імітації.

Щоб країни могли домогтися прогресу в запобіганні самогубствам, їм необхідно поглибити розуміння цієї проблеми громадськістю та позбутися табу. Ефективність стратегії запобігання самогубствам буде залежати від підвищення якості нагляду і моніторингу самогубств і спроб самогубств. Міждержавні відмінності в моделях самогубств, зміни показників, а також характеристик і методів самогубств підкреслюють, що кожній країні необхідно домогтися підвищення рівня охоплення, якості та своєчасності своїх даних щодо самогубств. Сюди входять демографічна реєстрація самогубств, лікарняний облік спроб самогубства і національні репрезентативні огляди для збору інформації про спроби самогубства за повідомленнями респондентів.

ВООЗ вважає самогубства пріоритетом громадської охорони здоров’я. У 2014 році було опубліковано першу доповідь ВООЗ про самогубства в світі, що має назву «Запобігання самогубств: глобальний імператив» для того, щоб поліпшити розуміння значення самогубств та їх спроб і зробити запобігання самогубствам одним з найбільш пріоритетних питань в глобальному порядку денному громадської охорони здоров’я. Ставиться також мета сприяти і допомагати країнам в розробці та зміцненні всеохоплюючих стратегій щодо запобігання самогубствам в рамках міжсекторального підходу до громадської охорони здоров’я.

У Плані дій ВООЗ щодо психічного здоров’я на 2013-2020 рр. держави-члени ВООЗ взяли на себе зобов’язання досягти глобальної мети скорочення показника самогубств в країнах на 10% до 2020 року.

Практичний психолог ЦПЗ КП «ПОЛТАВСЬКА ОБЛПСИХЛІКАРНЯ ПОР» Пушко Є.Ї.

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

18 + 13 =